Weather Forecast

Find more about Weather in Holyoke, CO
Click for weather forecast
JH/HS students recognized for achievements throughout year PDF Print E-mail
Written by Holyoke Enterprise   

Students in Holyoke Junior High and High School were recognized Monday, May 7 for their hard work and dedication in the classroom. National Honor Society members hosted and conducted the ceremony in the auditorium at HHS.

Citizenship awards were earned by eighth-graders Sidney Struckmeyer and Dani Brandt and were awarded by Shirley Kadlec of American Legion Post #90.


Eighth-grade students who were recognized with Citizenship Awards at Monday night’s program are pictured from left, Dani Brandt and Sidney Struckmeyer.

—Enterprise photo

Marcia Dalton presented a National Choral Award to Jordan Zeiler. Junior High Choir Citizenship Awards, as voted by peers, were presented to seventh-grader Juana Penzing and eighth-graders Lori McWilliams and Dani Brandt.


HHS senior Jordan Zeiler is pictured at left receiving the National Choral Award from music instructor Marcia Dalton.

—Enterprise photo

Jentry Andersen—Outstanding Performance in World History, National Fitness Award, Outstanding Achievement in Spanish 2, Outstanding Achievement in English 9.

Daniella Baeza—Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Jessica Baeza—Outstanding in High School Art Award, Choir Letter, Outstanding Performance in American Literature, Academic Pin.

Elissa Baker—Future Early Childhood Educator Award, Select Choir Pin.

Renan Barrueco—Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Algebra 2.

Reid Baumgartner—Outstanding TV Productions Student First Year, Academic Pin.

Veronica Beavers—Outstanding in JH Art Award.

Payin Becerra—Outstanding Achievement in Digital Design, Outstanding in High School Art Award, Outstanding TV Productions Band First Year, Choir Pin, Select Choir Letter.

Wendy Bencomo—Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Jordan Bernard—The Good Life Award in Relationships and Life Management, Choir Pin.

Christopher Bieber—Outstanding TV Productions Student Fourth Year.

Makenna Bishop—Outstanding Achievement in Computer Applications 8th grade, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Achievement in Spanish 1.

Spencer Bohlender—Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Emily Bradley—Outstanding Performance in College Sociology, Outstanding in High School Art Award, Outstanding Yearbook Business Manager Fourth Year, Academic Pin.

A.J. Brandt—Highest Point Increase on the 9th-Grade Language Usage MAPS Test.

Danielle Brandt—Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Solos, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I), Holyoke Dragon Excellence in Band for 8th Grade.

Molly Brandt—Second Place Critical Thinking at Math and Science Contest, World Language Day Competitor, Academic Excellence in Government and Economics, CU Outstanding Junior Award, Academic Pin, Outstanding Achievement in Spanish 3.

Troy Brown—National Fitness Award.

Kaide Bules—National Fitness Award.

Cherri Bullard—Most Dedicated Student in Academic Support.

Shobi Burris—Outstanding Performance in English 10, Trust-me-with-your-child Award in Child Development, Outstanding Yearbook Student First Year, Academic Excellence in 10th-Grade History.

Tyler Camblin—Math and Science Contest Participant, Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Gabriela Chavez—Outstanding Achievement in Algebra 2, Most Improved ESL Student, Academic Letter.

Zach Churchwell—Math and Science Contest Participant, National Fitness Award 7.

Teanna Clark—Outstanding in College Art.

Alyssa Cordova—Concert Band Pin, Pep Band Pin, Jazz Band Pin.

Bradley Cumming—Second Place Algebra 1 at Math and Science Contest, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Achievement in Spanish 1, Outstanding Achievement in Geometry, Outstanding Achievement in 8th-Grade Science, Academic Excellence in 8th-Grade History, Outstanding Achievement in English 8.

Brett Cumming—Outstanding Chemistry Student, Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Accounting 1, Outstanding Achievement in Trigonometry, Academic Pin.

Trevor Dalton—Outstanding Achievement in Algebra 2, Outstanding Achievement in Biology 1, Choir Pin, Select Choir Pin, Academic Letter.

Peyton Dittmer—Outstanding Musicianship in Choir Award 8th Grade.

Jaylene Dominguez—Outstanding in JH Art Award.

Susana Dominquez—Outstanding Work Ethic in ESL, Most Dedicated Student in Academic Support, Highest Point Increase for the Year on the 10th-Grade Science MAPS Test.

Camille Elliott—Choir Pin, Select Choir Pin, Haxtun Honor Choir, Concert Band Letter, Jazz Band Letter.

Michaela Elmquist—Outstanding Yearbook Editor Fourth Year.

Ramon Favela—Outstanding in High School Art Award.

Tito Fierro—National Fitness Award, World Language Day Competitor.

Jahir Gardea—Outstanding JH ESL Student, Highest Point Increase for the Year on the 8th-Grade Reading MAPS Test, Highest Point Increase for the Year on the 8th-Grade Language MAPS Test, Highest Point Increase for the Year on the 8th-Grade Science MAPS Test.

Marvin Gardea—Outstanding Work Ethic in ESL, Highest Point Increase on the 9th-Grade Math MAPS Test.

Chandler Gerk—Outstanding Performance in American Literature, Choir Pin, Academic Letter.

Jacklyn Gerk—Outstanding Performance in English 7, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Ensembles, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Laura Gerk—Outstanding in High School Art Award, Outstanding Achievement in Biology II, Outstanding in College Art, Academic Pin.

T.J. Gertner—Outstanding Channel 13 Student First Year.

Dakota Gibson—Outstanding Achievement in Computer Applications 8th Grade, Outstanding Achievement in Algebra 1.

Matt Golden—Concert Band Pin.

Morgan Golden—Most Improved Student in Academic Support.

Jaydin Goldenstein—Select Choir Pin.

Taylor Goldenstein—Concert Band Letter.

America Gonzalez-Burciago—Outstanding JH ESL Student, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Highest Point Increase for the Year on the 7th-Grade Math MAPS Test.

Jack Gorwitz—Math and Science Contest Participant.

Lea Häfliger—Outstanding in High School Art Award, Choir Letter, Outstanding in College Art.

Kaylee Ham—National Fitness Award, Concert Band Letter, Outstanding Performance in 9th-Grade English.

KrisAnna Ham—World Language Day Competitor, Outstanding in College Art, Outstanding Achievement in Trigonometry, Academic Pin.

Marques Harvey—Outstanding Musicianship in Choir Award 8th Grade.

Lindsay Helgoth—Academic Excellence in Government and Economics, Concert Band Pin, Pep Band Pin, Jazz Band Pin, Holyoke Dragon Excellence in Band Award, Academic Pin.

Austin Herman—Math and Science Contest Participant, Outstanding Performance in 7th-Grade Social Studies, National Fitness Award 7, Outstanding Achievement in Geometry, Outstanding Achievement in 7th-Grade Science, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Holyoke Dragon Excellence in Band for 7th Grade, Outstanding Achievement in English 8.

Carolina Hermosillo—Choir Letter.

Jesus Hermosillo—Outstanding in High School Art Award.

Karla Hermosillo—Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Brenda Hernandez—Math and Science Contest Participant, Top Chef Award in Catering, Academic Letter.

Oscar Hernandez—National Fitness Award 7.

Tia Huffman—World Language Day Competitor, Outstanding Yearbook Student First Year.

Ashley Humphreys—Heart Smart Award in Nutrition and Wellness, Choir Pin.

Megan Humphreys—Outstanding in JH Art Award, Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Solos, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Ensembles, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I), Highest Point Increase for the Year on the 7th-Grade Language MAPS Test.

Shellie Hysell—Future Early Childhood Educator Award, Choir Pin.

Genesis Iniguez—Fabric and Fashion Expert Award in Clothing.

Ramiro Iniguez—World Language Day Competitor.

José Jaquez—Choir Letter, Select Choir Letter.

Berenice Juarez—Outstanding Work Ethic in ESL.

Javi Juarez—Most Improved Student in Academic Support.

Alyssa Killin—World Language Day Competitor, Outstanding Channel 13 Student Second Year.

Austin Killin—Outstanding Performance in College Composition, Outstanding Physics Student, Math and Science Contest Participant, Outstanding Talk Show Host, Outstanding TV Productions Student Third Year, Academic Excellence in College Psychology, Select Choir Pin, Academic Pin.

Maddie King—Outstanding Yearbook Student Second Year.

Dylan Kotch—Math and Science Contest Participant, Outstanding in High School Art Award.

Caitlyn Kramer—Outstanding in High School Art Award, Choir Letter.

Kelsey Kramer—Outstanding in High School Art Award, Select Choir Pin.

Gunnar Kroeger—National Fitness Award 7.

Amy Krogmeier—Outstanding Physics Student, Math and Science Contest Participant, Outstanding in High School Art Award, Outstanding Achievement in College Algebra, Choir Letter, Academic Pin.

Dominic Krogmeier—Math and Science Contest Participant, Outstanding in JH Art Award.

Emily Krogmeier—Outstanding Performance in English 7, Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Computer Applications 7th Grade, National Fitness Award 7, Outstanding Achievement in JH Pre-Algebra, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Ensembles, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I), Honorary Jazz Band Letter.

Ryan Krogmeier—Math and Science Contest Participant, Outstanding TV Productions Student First Year.

Louise Krog-Meyer—Outstanding Performance in English 10, Outstanding in High School Art Award, Outstanding TV Productions Student First Year.

Jacinda Krueger—Outstanding Performance in English 10, Outstanding Achievement in Biology 1, Concert Band Pin, Pep Band Pin, Highest Point Increase for the Year on the 10th-Grade Reading MAPS Test.

Shaylee Krueger—Outstanding in High School Art Award, Select Choir Pin, Concert Band Pin, Pep Band Pin, Color Guard Letter.

Tara Krueger—Outstanding Performance in English 7, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Best Attitude in Choir Award, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Ensembles, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Cody Lamm—Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade.

Alexis Lenhart—Choir Pin.

Kaitlyn Lenhart—Outstanding 8th-Grade Science Student, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Fernando Lopez—Outstanding in JH Art Award.

Zuri Lopez—Outstanding in High School Art Award.

Dylon Lousberg—National Fitness Award 7, Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Jeremy Loutensock—Outstanding Achievement in College Algebra, Academic Excellence in College Psychology, Outstanding Performance in English 12, Academic Letter, Outstanding Achievement in Speech.

Tyler Loutensock—Outstanding in JH Art Award, Academic Excellence in 8th-Grade History.

Jesus Loya-Rodriguez—Third Place Regional Winner in the Stock Market Game.

Josilyn Lutze—Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Spanish 1, Outstanding Achievement in Geometry, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade, Most Improved in Choir Award, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Solos, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Alan Madrid—Outstanding in High School Art Award.

Eddie Marroquin—National Fitness Award 7.

Ben Martinez—World Language Day Competitor, Concert Band Pin, Pep Band Pin, Jazz Band Pin, Holyoke Dragon Excellence in Band Award, Academic Pin.

Jesus M. Martinez—Holyoke Dragon Excellence in Band for 8th Grade.

Brendan Mayden—Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Taylor Mayden—Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade.

Sklyer Mayfield—Academic Pin.

Alex McCallum—National Fitness Award, Outstanding in High School Art Award, Choir Letter.

Wyatt McCallum—Third Place Regional Winner in the Stock Market Game.

Lori McWilliams—Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Spanish 1, Outstanding Achievement in Geometry, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Solos, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Malena McWilliams—Outstanding in High School Art Award, Housing Guru Award in Housing, Choir Letter.

Debby Mendoza—Academic Letter, Highest Point Increase for the Year on the 10th-Grade Math MAPS Test.

Norman Mendoza—Largest Point Increase on 7th-Grade Reading MAPS Test.

Nick Mitchell—Outstanding Achievement in Web Design, Concert Band Letter, Pep Band Letter, Jazz Band Letter, Academic Letter and Pin.

Kanyon Moore—Outstanding Musicianship in Choir Award 8th Grade.

Xander Nelson—Outstanding Achievement in Algebra 1, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade.

Karen Núñez—Outstanding Performance in English 7, Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Computer Applications 7th Grade, Outstanding Achievement in JH Pre-Algebra, Highest Point Increase for the Year on the 7th-Grade Science MAPS Test.

Leo Ochoa—Outstanding in College Art.

Rosa Ochoa—Outstanding Physical Science Student, Math and Science Contest Participant, Outstanding Performance in World History, National Fitness Award, Outstanding in High School Art Award, Outstanding Achievement in Spanish 3.

Ana Olivas—World Language Day Competitor.

Nick Ortner—Math and Science Contest Participant, National Fitness Award, Outstanding TV Productions Student Second Year.

Logan Osborne—Math and Science Contest Participant, Outstanding Performance in 7th-Grade Social Studies, Outstanding Achievement in 7th-Grade Science, Outstanding Achievement in JH Math, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade.

Scott Osborne—Third Place Regional Winner in the Stock Market Game.

Kaety Overton—Select Choir Letter, Highest Point Increase on the 9th-Grade Reading MAPS Test.

Brooke Parker—Top Chef Award in Catering, Outstanding Achievement in AP Statistics, Choir Pin, Select Choir Pin, Academic Pin, Outstanding Leadership in Choir.

Megan Parker—Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade, Best Attitude in Choir Award, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Ryan Parker—Select Choir Pin, Choir Letter, Highest Point Increase for the Year on the 10th-Grade Language MAPS Test.

Harry Paulin—Outstanding in High School Art Award.

Christopher Pell—Outstanding TV Productions Student Second Year.

Broc Pelle—Outstanding TV Productions Student Second Year.

Audi Peña—Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Algebra 2, World Language Day Competitor, Outstanding Yearbook Student First Year, Academic Letter.

Eva Penzing—Outstanding in High School Art Award, Academic Excellence in 10th-Grade History, Select Choir Pin, Concert Band Letter, Pep Band Letter, Jazz Band Letter.

Juana Penzing—Outstanding Achievement in Junior Achievement, Outstanding Performance in English 7, National Fitness Award 7, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Ensembles, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Natasha Peregoy—Outstanding in High School Art Award, Housing Guru Award in Housing, Choir Pin, Academic Letter.

Cierra Prelle—Color Guard Letter.

Brittney Prottsman—Outstanding in High School Art Award, World Language Day Competitor, Select Choir Pin, Choir Letter, CHSAA Solo and Ensemble I Rating.

Brook Prottsman—National Fitness Award 7, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Whitney Powell—Outstanding Performance in English 7, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Solos, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Ensembles, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I), Holyoke Dragon Excellence in Band for 7th Grade.

Wyatt Powell—Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in Spanish 1.

Alex Quintana—Top Chef Award in Catering.

Juan Quintana—Largest Point Increase on the 8th-Grade Math MAPS Test.

Andres Quintana-Mendoza—Outstanding Achievement in Algebra 1, Outstanding JH ESL Student.

Parker Redfern—Outstanding TV Productions Student Second Year, Outstanding Performance in English 12.

Whitni Redman—Select Choir Pin, Academic Pin, Outstanding Achievement in Speech.

Bianca Rodriguez—World Language Day Competitor, Outstanding in High School Art Award.

Javi Rojo—National Fitness Award.

Zach Roll—Outstanding Achievement in Information Technology, Outstanding TV Productions Student First Year, Choir Letter.

Rachel Schneider—Outstanding Performance in Government and Economics, Outstanding Achievement in Spanish 4, Colorado School of Mines Outstanding Junior Award, Outstanding Performance in AP Literature, Academic Pin.

Alfredo Santos—Outstanding in High School Art Award.

Kaitlyn Shafer—Outstanding Musicianship in Choir Award 7th Grade.

Tanner Smith—Outstanding in High School Art Award, Outstanding TV Productions Student First Year, Select Choir Pin, Academic Letter.

Makayla Spitz—Choir Letter.

Lynnette Stark—Choir Letter.

Ryan Stark—The Good Life Award in Relationships and Life Management, Heart Smart Award in Nutrition and Wellness.

Luke Stewart—National Fitness Award, World Language Day Competitor, Outstanding Achievement in Spanish 2, Select Choir Letter.

Alex Strauss—Math and Science Contest Participant, National Fitness Award 7, Outstanding Achievement in JH Pre-Algebra.

Meg Strauss—Outstanding Performance in English 10, Math and Science Contest Participant, Designer of the Year Award in Interior Designs, World Language Day Competitor, Concert Band Letter, Pep Band Letter, Academic Letter.

Mariah Struckmeyer—Select Choir Pin, Choir Pin.

Sidney Struckmeyer—Math and Science Contest Participant, Outstanding Achievement in 8th-Grade Science, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade.

Logan Tharp—Choir Letter, Academic Letter.

Mackenzie Thompson—National Fitness Award, Outstanding in JH Art Award, Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 7th Grade, Ogallala Middle School Music Contest Superior Rating (I) Vocal Solos, The Beautiful Rain 7th and 8th Grade Girls Ensemble Superior Rating (I).

Kody Timm—Outstanding Physical Science Student, Math and Science Contest Participant, Outstanding TV Productions Student Second Year, Highest Point Increase on the 9th-Grade Science MAPS Test.

Jacob Vasa—Outstanding TV Productions Band First Year, Choir Letter.

Austin Vieselmeyer—Math and Science Contest Participant.

Erin Vieselmeyer—Math and Science Contest Participant, World Language Day Competitor, Select Choir Pin, Academic Pin.

Megan Vieselmeyer—Math and Science Contest Participant, National Fitness Award, Select Choir Letter, Outstanding Achievement in English 9.

Becca Weaver—Choir Pin.

Destiny Winterrowd—Outstanding Musicianship in Choir Award 8th Grade.

Matt Wittman—Outstanding in High School Art Award, Academic Letter.

Alex Yanez—Outstanding Musicianship and Leadership in Choir Awards 8th Grade.

Jordan Zeiler—Outstanding Performance in College Composition, Outstanding in High School Art Award, Outstanding Achievement in AP Statistics, Select Choir Pin, Choir Pin, National Choral Award, Academic Pin.

Logan Zeiler—Outstanding Chemistry Student, Math and Science Contest Participant, Outstanding TV Productions Tech Student Third Year, Outstanding Performance in American Literature, Academic Pin.

Erick Zink—Outstanding in JH Art Award.


Holyoke Enterprise May 10, 2012